Skip to content

Bakłażany – warunki uprawy

Bakłażany zwane również oberżynami są roślinami tropikalnymi. Oznacza to że do kiełkowania potrzebują temperatury powyżej 21 C i ciepłego klimatu do rozwoju. Dlatego jeśli chcemy je uprawiać musimy wyposażyć ogród w szklarnie. Tylko szklarnia zagwarantuje nam możliwość skosztowania tych owoców. Bakłażany muszą być sadzone na tyle głęboko, żeby pierwszy liść znajdował się na poziomie ziemi. Jeżeli usuniemy stożek wzrostu pędu nad piątym liściem, w momencie gdy roślina ma 6-7 liści pobudzimy do rozwoju stożki wzrostu pędów bocznych.

Otrzymamy wówczas roślinę krzaczastego pokroju. Rośliny te nie znoszą zbyt niskich temperatur, suszy oraz gorącego i suchego powietrza. Takie warunki zachęcają do ataku przędziorki. Dlatego nie należy przewietrzać szklarni w upalne dni, wskazane jest za to spryskiwanie roślin i ścieżek szklarni wodą co najmniej dwa razy dziennie. Bakłażany zbieramy z krzaczków kiedy tylko ich skórka stanie się jędrna i błyszcząca.

Warto pamiętać, że jeśli pozostaną na krzakach zbyt długo staną się gorzkie. Poza szklarnią uprawa bakłażanów może się również udać na południowym balkonie. Sadzimy je wówczas w doniczkach o średnicy 25 cm, które ustawiamy wzdłuż ściany domu. Bakłażany to niezwykle atrakcyjne owoce o fioletowym kolorze, które odpowiednio przygotowane dostarczają nam wielu składników odżywczych.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.