Na co zwrócić uwagę przy planowaniu ogrodu?
Znając ważne zasady panujące w planowaniu i aranżacji ogrodów, można stworzyć prawdziwy, niezwykły i zielony zakątek, w którym dobrze czuć będą się gospodarze, goście i zwierzęta domowe. Styl ogrodu może być dopasowany do stylu domu albo tworzyć nietypowy kontrast jak na przykład ogrody naturalistyczne przy nowoczesnych budynkach. Wszystko zależy od wyobraźni inwestora oraz od dostępnej przestrzeni.
Ocenianie dostępnej przestrzeni i podział jej
Ogród ma swoją część reprezentacyjną, która „wita” domowników oraz gości. Zwykle znajduje się przed drzwiami wejściowymi. W tej części zielonego zakątka warto sadzić niskie rośliny kwitnące, nie będą one zacieniać przestrzeni i intensywnie zrzucać liści. Część gatunków może być zimozielona, co sprawi, że ogród będzie dekoracyjny również poza sezonem.
W większych ogrodach jest miejsce na strefę rekreacyjną. Warto zlokalizować ją w zaciszu, na przykład za domem. Może być ona połączona z tarasem. W tej części założenia warto posadzić większe gatunki drzew i krzewów, które stworzą przytulny cień. W przypadku dużej przestrzeni można pomyśleć o dodatkowych atrakcjach, takich jak oczko wodne, miejsce na basen lub plac do uprawiania sportów.
Organizacja roślin w ogrodzie
Żaden ogród nie może istnieć bez roślin. Obecnie wybór gatunków flory jest niewyobrażalny, ale na tym etapie aranżacji ogrodu można popełnić wiele rażących błędów. Przy wyborze roślin należy zwrócić uwagę na:
- wielkość docelową roślin,
- siłę rozprzestrzeniania się,
- termin kwitnienia i barwa kwiatów lub owoców,
- wymagania glebowe, wodne, pokarmowe,
- toksyczność gatunku,
- trudność w uprawie,
- mrozoodporność.
Rośliny, które szybko rosną mogą stać się bardzo uciążliwe dla mieszkańców oraz stanowić konkurencję dla innych gatunków. Duże drzewa i krzewy sadzi się przeważnie jako tło. Na pierwszym planie mogą rosnąć niskie, kwitnące krzewy lub byliny. Barwa kwiatów i owoców, które są dekoracyjne, nie ma aż takiego znaczenia dla aranżacji większości ogrodów. Warto jednak zaznaczyć, że czasem pstrokate nasadzenia nie wyglądają zbyt elegancko i sprawiają wrażenie chaosu.
Na rabatach całorocznych trzeba dobierać gatunki tak, aby o każdej porze roku pewna część roślin była w fazie kwitnienia. Przy sadzeniu roślin w grupach, należy wybierać gatunki o podobnych wymaganiach co do odczynu i zapotrzebowania na wodę. Wiele egzotycznych roślin nie wytrzymuje zimy w klimacie Polski, dlatego nie poleca się sadzić ich w ogrodzie, jeśli nie ma się możliwości przezimowania ich.
Mała architektura ogrodowa i dekoracje
W ogrodach ważne są też elementy dekoracyjne oraz mała architektura, którą mogą być pergole, altany i kratownice. We wszystkim trzeba zachować umiar, nadmierna ilość dekoracji może zniszczyć efekt. Elementy wystroju mogą być wykonane z drewna lub z metalu, powinny komponować się z meblami ogrodowymi oraz z roślinami. Uroku dodają również stylowe donice i skrzynki, do których wsadza się rośliny na tarasach lub przed wejściem do domu. Warto stawiać na naturalne, ponadczasowe materiały, jak glina, kamień czy drewno.